W inwestycjach można kierować…

W inwestycjach można kierować się wieloma rzeczami – można uczyć się analizy rynkowej i wyboru najtańszych / najlepiej rokujących spółek, a można też wejść na tag #gielda lub posłuchać rekomendacji Narodowego Czempiona i zadziałać dokładnie odwrotnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) O ile czas dużych spadków spowodowanych #koronawirus mógł być całkiem atrakcyjny dla nowych graczy (w tym dla mnie, bo sama w IKE maklerskie wtedy się uzbroiłam), o tyle dla autora Finansowej Fortecy, Marcina Iwucia, ten czas to w zasadzie ‘blessing and curse’ – bo z jednej strony zainteresowanie graniem na giełdzie i ochroną oszczędności wzrosło (co pewnie napędziło sprzedaż), ale z drugiej – wiele komentarzy i poprawek musiał nanosić w ostatniej chwili tłumacząc swoją opinię aktualną sytuacją na rynkach. Tak czy inaczej, jako wieloletnia fanka “Finansów Bardzo Osobistych” zapisałam się na przedsprzedaż jak tylko pojawiła się informacja o książce – a wraz ze mną zrobiło to jakieś 20 tysięcy osób, w tym pewnie spora grona weteranów tagów inwestycyjnych na wypoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Marcin Iwuć to kolejny po Michale Szafrańskim bloger finansowy, który zdecydował się na wydanie książki – z tym, że książka autora “Jak Oszczędzać Pieniądze” jest w dużej mierze o strategii oszczędzania, a “Finansowa Forteca” traktuje głównie o strategiach inwestycyjnych. Autor realizuje własną poprzez stworzenie trzech rodzajów portfeli:
1. Poduszka finansowa – pieniądze na ciężkie, niespodziewane czasy (np. nagła utrata dochodów), równa sześciomiesięcznym wydatkom całej rodziny i przechowywana w gotówce / obligacjach
2. Portfel długoterminowy – zróżnicowana grupa aktywów o określonej wadze w portfelu. Wagę tę można dopasowywać do swojego własnego poziomu akceptacji ryzyka, natomiast z założenia znajdują się tam instrumenty, które (jako całokształt) mają za zadanie zachowywać się dobrze niezależnie od sytuacji na rynkach (znajdują się tam na przykład akcje różnych rynków, obligacje, nieruchomości i złoto, które w różnych sytuacjach zachowują się inaczej i są w stanie “równoważyć” się nawzajem – taki portfel “na każdą pogodę”
3. Portfel ofensywny – pieniądze przeznaczone na ‘okazje inwestycyjne’ takie, jak np. akcje pojedynczych spółek.

Portfele te z założenia powinny być budowane właśnie w tej kolejności (zakładając, że mamy spłacone wszystkie długi poza hipoteką), a wraz z ich budowaniem będzie rosła również nasza świadomość co do instrumentów finansowych. Oprócz opisu samych portfeli, książka traktuje także o:
1. Mechanizmach psychologicznych związanych z pieniędzmi – zarówno o zmianie myślenia o wydatkach i oszczędzaniu, jak i o pułapkach na jakie możemy wpaść inwestując swoje pieniądze,
2. Instrukcji korzystania z “opakowań” mających na celu pomóc nam w minimalizacji podatków od zysków kapitałowych (IKE, IKZE, PPE i PPK),
3. Cykliczności rynków, zarówno w krótkim, jak i w długim terminie,
4. Dopasowaniu strategii ryzyka do celów, jakie chcemy osiągnąć,
5. Szczegółach poszczególnych instrumentów finansowych – akcje (również indeksy i ETFy), obligacje (Skarbu Państwa, korporacyjne, zagraniczne), mieszkania na wynajem, złoto, surowce, gotówka i waluty obce, kryptowaluty, przedmioty kolekcjonerskie… jak również inwestycje w siebie i we własną wiedzę.

Książka jest całkiem spora (800 stron!), ale czyta się ją naprawdę szybko (przeczytanie całości zajęło mi jakieś 6 poranków przed pracą). Sama wyniosłam z niej sporo wiedzy, która pomogła mi w opracowaniu swojej własnej strategii inwestycyjnej, dopasowanej do ilości czasu, którą jestem w stanie poświęcić na analizę rynków (bliski zeru) i celów, które chcę osiągnąć. Odbiorcą docelowym lektury jest osoba zupełnie początkująca i nie będąca zbyt biegła w matematyce – stąd niektóre fragmenty książki mogą się nieco bardziej wprawnym czytelnikom wydać dość infantylne, niemniej jednak patrząc po emocjach na tagu #gielda myślę, że niejednemu wykopkowi ta książka pomoże ( ͡° ͜ʖ ͡°)

—————————————————————————————-

—> Piszę o książkach, z których się uczę pod tagiem #nonfiction – zapraszam do obserwowania! (już prawie 500 osób!)

Jeszcze więcej o książkach, które czytam i rzeczach, których się uczę, piszę na moim blogu Początkująca

Mój Goodreads, gdzie zapisuję przeczytane i planowane książki –≥ tutaj

#rozwojosobisty #uczsiezwykopem #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania #poczatkujaca #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #pieniadze #inwestycje #oszczedzanie #finanse